Czy naprawdę wiesz jak segregować śmieci? W dniu 11 maja przypominamy.

Przy okazji "Dnia bez śmiecenia",  dwunastej edycji akcji Fundacji Nasza Ziemia i Akcji Sprzątanie świata przypominamy, że segregacja odpadów to podstawa sprawnej gospodarki, oszczędności surowców i ochrona środowiska. Dzięki naszym wspólnym staraniom data ta wpisuje się w kalendarz ekologicznych przedsięwzięć podejmowanych przez różne podmioty.11 maja 2001 roku to dzień, w którym rozpoczął funkcjonowanie polski system gospodarki odpadami opakowaniowymi organizowany zgodnie z wytycznymi Dyrektywy UE 94/62.


Wspieraj przetwarzanie
Dzięki recyklingowi producenci osiągają niższe koszty produkcji nawet o 60%, zmniejszamy zanieczyszczenie powietrza, gleby, wody, emisję gazów cieplarnianych. W procesie produkcyjnym przyczyniasz się o obniżeniu zużycia energii w porównaniu do procesu opartego na surowcach pierwotnych o 95% w przypadku aluminium, o 85% przy wykorzystaniu miedzi, o 80% przy tworzywach sztucznych, 74% przy stali, 65% przy papierze i 30% w przypadku szkła!


Zagniataj śmieci 

Zgniataj puszki i butelki przed wyrzuceniem. Zgnieciony odpad zajmuje 80% miejsca mniej. Dzięki temu firmy odbierające nie muszą wozić powietrza i rzadziej wynosisz odpady.


Odkręcaj
Wyrzucaj szkło i kartony po sokach i mleku bez kapsli i nakrętek.


Czytaj oznaczenia 

Na oznaczeniach umieszczonych na opakowaniach znajdują się informacje o surowcu i pochodzeniu, z którego zostały zrobione oraz możliwym powtórnym przetworzeniu.


Opróżniaj 
Wszystkie opakowania przed wyrzuceniem powinny zostać dokładnie opróżnione, gdyż zawartość może wylać się na inny rodzaj surowca, np. papier i uniemożliwić jego przetworzenie.


Rozkładaj 

Rozłozone kartony przed wrzuceniem do pojemnika będą zajmowały mniej miejsca (nawet o 70%)!


Zabieraj trwałe 

Zabierając ze sobą wielorazową torbę na zakupy produkujesz mniej odpadów.


Rozróżniaj

Nie wrzucaj do pojemników do segregacji pobitych luster, szyb, szklanek, jest to inny rodzaj szkła. Szkło opakowaniowe to nie to samo co szkło gospodarcze. Nie wrzucaj do pojemników do segregacji odpadów bardzo zabrudzonych, np. papieru po maśle, chusteczek higienicznych, ręczników papierowych. Nie segregujemy także odpadów zabrudzonych klejami oraz zatłuszczonych. One nie nadają się do recyklingu.


Nie wyrzucaj elektrośmieci 

Pamiętaj o oddawaniu do PSZOK (Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych) zużytego sprzętu elektronicznego, baterii, akumulatorów, gruzu, odpadów niebezpiecznych (opakowań po olejach silnikowych, puszek po farbach, świetlówek energooszczędnych, odpadów wielkogabarytowych). Przeterminowane leki oddawaj do aptek. Nigdy nie wyrzucaj ich razem z innymi odpadami.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

NOVUM S.A. liderem wykorzystującym odnawialne źródła energii. Analiza struktury paliw na przykładzie.

Szpital Praski prosi o pomoc. Potrzebne ubrania dla bezdomnych.