Znów nadchodzi. SMOG i jego rakotwórczy składnik Benzo(a)piren

Problem smogu w okresie zimowym jest od kilku lat nagłaśniany w mediach, ale czy znacie skalę jego zagrożenia dla Waszego zdrowia? Istnieje wiele map, które pokazują zanieczyszczenie powietrza w czasie rzeczywistym. W każdej chwili możecie sprawdzić jakość powietrza swoim regionie np. korzystając z aplikacji App Store i Google Play, które także wysyłają powiadomienia o stopniu zanieczyszczenia powietrza w Twojej okolicy. Zachęcamy do korzystania z niezwykle funkcjonalnej i czytelnej mapy smogowej Głównej Inspekcji Ochrony Środowiska w której znajdziecie dokładne informacje o stopniu zanieczyszczenia oraz związki chemiczne, które się w nim znajdują. Link do strony: http://powietrze.gios.gov.pl/pjp/current


Chcemy jednak zwrócić Waszą uwagę na skalę problemu, który nie przedstawią wszystkie mapy pokazujące stan aktualnego powietrza. Smog czyli PM2.5 - pył zawieszony - w skład którego wchodzi B[a]P, jest tak mały, że przenika do układu oddechowego i krwioobiegu, zwiększając ryzyko wystąpienia chorób płuc, zawału serca czy udaru mózgu. Rakotwórczy B[a]P (benzo(a)piren) to jednym z jego najgroźniejszych składników. Żadne stężenie tego związku chemicznego nie jest bezpieczne dla zdrowia i zwiększa prawdopodobieństwo nowotworu. Kilkanaście miast naszego kraju przez ponad 100 dni w roku przekracza normę dobową jego stężenia. W miastach takich Opoczno, Nowy Targ stężenie sięga kilkunastu nanogramów.

Jeśli spojrzymy na stronie GIOŚ do zakładki - raporty, znajdziemy opracowania na temat benzo(a)pirenu, którego normy są przekroczone na terenie prawie całego kraju i to od wielu lat. Dane nie przedstawiają chwilowe pogorszenia jakości powietrza tylko sytuację długofalową wynikającą m.in. z dominacji starych pieców węglowych bez filtra w ogrzewaniu w Polsce.

Norma benzo(a)pirenu określona jako średnia roczna, została przekroczona w Polsce w 2015 r. aż  40-krotnie.  Oto link do mapy przedstawiająca roczne aktualne stężenie zanieczyszczenia rakotwórczym benzo(a)pirenem w Europie: http://www.eea.europa.eu/themes/air/air-quality-index/index Czerwony kolor zaczyna się przy stężeniach równych lub większych 1,5 nanograma na metr sześcienny, w Polsce średnie stężenie to prawie 5 ng/m3 (!). 


Walka ze smogiem powinna stać się absolutnym priorytetem dla władz, problem z jakim mamy do czynienia w naszym kraju jest wciąż bagatelizowany przez rządzących. Prosimy, rozpowszechniajcie te informacje.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

NOVUM S.A. liderem wykorzystującym odnawialne źródła energii. Analiza struktury paliw na przykładzie.

Szpital Praski prosi o pomoc. Potrzebne ubrania dla bezdomnych.

Czy naprawdę wiesz jak segregować śmieci? W dniu 11 maja przypominamy.