Polski Grafen w służbie OZE

Kilka ciekawych newsów o grafenie  przewinęło się w ostatnim czasie w kontekście ochrony środowiska.  Grafen to pojedyncze atomy węgla ułożone jeden obok drugiego przypominające plaster miodu, dzięki temu jest niezwykle lekki i wytrzymały. W 2010 zespół z Instytutu Technologii Materiałów Elektronicznych (ITME) opatentował tanią metodę wytwarzania wysokiej jakości grafenu warstwowego. Gotowa technologia sprawdzała się w warunkach testowych i badawczych, ale za brakło odpowiedniego marketingu i współpracy partnerskiej, aby zaistnieć na rynku.  Nie było chętnych na kupno i inwestycje.  „Węgiel”, który sprawdził się rewelacyjnie  jako  bardzo dobry przewodnik ciepła – pięciokrotnie lepszy niż jakikolwiek inny, nie przełożył się na sukces komercyjny. Koniec 2017 roku przyniósł jednak optymistyczne informacje.

Według ekspertów Grafen jest dwieście razy mocniejszy niż stal w tej samej, relatywnej grubości i jest sto razy lżejszy. Może być używany w branżach opartych na półprzewodnikach, tam gdzie występuje wysoka temperatura, a w związku z nią straty energetyczne. Z tego powodu zostanie zastosowany przede wszystkim w bateriach, które będzie można błyskawicznie ładować.  Obecnie trwają pracę nad grafenową baterią w smartfonie, którą będzie można naładować w 5 sekund!

Fotowoltaika oparta na elektrodach srebrzanych ma około 20% wydajności, a z elektrodami grafenowymi dostarcza od 30 do 50% więcej konwersji światła na prąd elektryczny. Polska firma FreeVolt, producent ogniw fotowoltaicznych w nowym roku 2018 r. wprowadzi na rynek nowy produkt, w którym warstwę srebra stosowaną w klasycznych rozwiązaniach zastąpiła grafenem wytwarzanym opatentowaną przez Polaków metodą.  W nowych ogniwach wydajność przy zachmurzonym niebie ma być wyższa nawet o 50 proc! Wartą odnotowania informacją jest to, że koszt ogniw fotowoltaicznych pozostanie bez zmian.



Komentarze

Popularne posty z tego bloga

NOVUM S.A. liderem wykorzystującym odnawialne źródła energii. Analiza struktury paliw na przykładzie.

Szpital Praski prosi o pomoc. Potrzebne ubrania dla bezdomnych.

Czy naprawdę wiesz jak segregować śmieci? W dniu 11 maja przypominamy.